Sort by

Fredrik has logged 799 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Angel

The Angel

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Man of Marble

Man of Marble

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Salomé

Salomé

1922
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Lacemaker

The Lacemaker

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Menashe

Menashe

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Beekeeper

The Beekeeper

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Edit this entry  
20
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Nutcracker Prince

The Nutcracker Prince

1990
×
★★
Edit this entry  
19
Shattered

Shattered

1921
×
★★★★
Edit this entry  
19
By the Law

By the Law

1926
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1946
×
★★½
Edit this entry  
14
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terror by Night

Terror by Night

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Blue Bird

The Blue Bird

1918
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1999
×
★★½
Edit this entry  
04
Tea with Mussolini

Tea with Mussolini

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
The Underground Comedy Movie

The Underground Comedy Movie

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1939
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Grandma's Boy

Grandma's Boy

1922
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Servant

The Servant

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Match King

The Match King

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Unknown

Unknown

2011
×
★★
Read the review Edit this entry