Sort by

Fredrik has logged 64 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Walpurgis Night

Walpurgis Night

1935
×
★★★
Edit this entry  
27
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swedenhielms

Swedenhielms

1935
×
★★★★
Edit this entry  
26
Stratton

Stratton

2017
×
Edit this entry  
26
The Hell Ship

The Hell Ship

1923
×
★★★½
Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★½
Edit this entry  
24
Cousin Bette

Cousin Bette

1998
×
★★½
Edit this entry  
24
Six Days Seven Nights

Six Days Seven Nights

1998
×
★★
Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Goon: Last of the Enforcers

Goon: Last of the Enforcers

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dollar

Dollar

1938
×
★★½
Edit this entry  
21
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Man with the Iron Heart

The Man with the Iron Heart

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
In Syria

In Syria

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Home Again

Home Again

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1923
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
The Turning Point

The Turning Point

1977
×
★★★
Edit this entry  
16
Ballad of Orin

Ballad of Orin

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ceddo

Ceddo

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
Padre Padrone

Padre Padrone

1977
×
★★½
Edit this entry  
14
Soldier of Orange

Soldier of Orange

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★
Edit this entry  
14
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hard Rain

Hard Rain

1998
×
★★
Edit this entry  
13
Spies

Spies

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Corner

Red Corner

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Count of the Old Town

The Count of the Old Town

1935
×
★★★
Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
City of Angels

City of Angels

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
An Average Little Man

An Average Little Man

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Replacement Killers

The Replacement Killers

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★
Edit this entry  
09
Little Boy Blue

Little Boy Blue

1997
×
★★½
Edit this entry  
08
Oh, God!

Oh, God!

1977
×
★★★
Edit this entry  
08
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Day of the Animals

Day of the Animals

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wilde Wedding

The Wilde Wedding

2017
×
★★
Edit this entry