Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Flannery

Flannery

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Primer

Primer

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★
Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★½
Edit this entry  
14
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★½
Edit this entry  
13
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pelé

Pelé

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
La Sapienza

La Sapienza

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Edit this entry  
12
Norwegian Wood

Norwegian Wood

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★
Edit this entry