Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Very Brady Sequel

A Very Brady Sequel

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fantastic Four

The Fantastic Four

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four

Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
King Solomon's Mines

King Solomon's Mines

1985
×
Read the review Edit this entry  
22
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Texas Killing Fields

Texas Killing Fields

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
19
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Downton Abbey: Christmas Special 2015

Downton Abbey: Christmas Special 2015

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Downton Abbey: A Moorland Holiday

Downton Abbey: A Moorland Holiday

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Alien from L.A.

Alien from L.A.

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Firestarter

Firestarter

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Downton Abbey: The London Season

Downton Abbey: The London Season

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Dr. Strange

Dr. Strange

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Re-Enter the New York Ninja

Re-Enter the New York Ninja

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Edit this entry  
02
Avatar

Avatar

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frances

Frances

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gumby: The Movie

Gumby: The Movie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enter the Ninja

Enter the Ninja

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avalanche

Avalanche

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
It's Arbor Day, Charlie Brown

It's Arbor Day, Charlie Brown

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
It's the Easter Beagle, Charlie Brown

It's the Easter Beagle, Charlie Brown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry