Sort by

Eric has logged 69 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Grand Canyon

Grand Canyon

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Puppet Master III: Toulon's Revenge

Puppet Master III: Toulon's Revenge

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Cursed

The Cursed

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Censor

Censor

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1963
×
★★★
Edit this entry  
26
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evils of the Night

Evils of the Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twisted Tale: The Unmaking of Spookies

Twisted Tale: The Unmaking of Spookies

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spookies

Spookies

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
Eskimo Nell

Eskimo Nell

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
The Art of Suit Acting

The Art of Suit Acting

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★½
Edit this entry  
24
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
★★★
Edit this entry  
23
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Way of The Karate Kid

The Way of The Karate Kid

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Method to the Madness: The Making of Silent Madness

Method to the Madness: The Making of Silent Madness

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Silent Madness

Silent Madness

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
Nightmare Sisters

Nightmare Sisters

1988
×
★★★
Edit this entry  
20
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blood Games

Blood Games

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Body Bags

Body Bags

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Dark Star

Dark Star

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream: The Inside Story

Scream: The Inside Story

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Watch

The Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Internship

The Internship

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Un volto tra la folla

Un volto tra la folla

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blood, Sweat and Fear

Blood, Sweat and Fear

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman: Soul of the Dragon

Batman: Soul of the Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry