Sort by

Eric has logged 252 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Sundown: The Vampire in Retreat

Sundown: The Vampire in Retreat

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Clearcut

Clearcut

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Orca

Orca

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Nan Movie

The Nan Movie

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear

Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hide and Seek

Hide and Seek

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Flight of the Phoenix

The Flight of the Phoenix

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
13 Ghosts

13 Ghosts

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Them!

Them!

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghoulies

Ghoulies

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Butcher

Butcher

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Church

The Church

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kid Galahad

Kid Galahad

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Making Montgomery Clift

Making Montgomery Clift

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clambake

Clambake

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paper Tiger

Paper Tiger

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Girls Nite Out

Girls Nite Out

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hellraiser: Judgment

Hellraiser: Judgment

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Gone with the Pope

Gone with the Pope

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hellraiser: Revelations

Hellraiser: Revelations

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Very Brady Sequel

A Very Brady Sequel

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fantastic Four

The Fantastic Four

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four

Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four

2015
×
★★★
Edit this entry