Highest rated films

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Atomic Blonde

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • It

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Wet Hot American Summer

    ★★★★★

  • Halloween H20: 20 Years Later

    ★★★★★

  • The Towering Inferno

    ★★★★★

  • MAJOR!

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★½

  • Bound

    ★★★★½

  • Repo! The Genetic Opera

    ★★★★½

  • The Poseidon Adventure

    ★★★★½

  • SpaceCamp

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 70 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Leprechaun

Mar 13

Most Watched

Baby Driver

twice

Atomic Blonde

twice

Last Film

Y Tu Mamá También

Dec 17

Genres, countries & languages

Action
32 films
Adventure
28 films
Sci Fi
22 films
Comedy
20 films
Drama
18 films
Thriller
16 films
Horror
16 films
Fantasy
13 films
Crime
8 films
Mystery
6 films
USA
63 films
UK
7 films
Canada
7 films
Germany
6 films
Sweden
2 films
Hungary
2 films
New Zealand
2 films
Mexico
2 films
Italy
1 film
Brazil
1 film
English
68 films
Spanish
7 films
German
7 films
Italian
5 films
Arabic
4 films
Russian
4 films
French
4 films
Swedish
3 films
Urdu
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 213

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Eric’s most liked list

Speed Racer
Ghost Ship
Spice World

Embarrassing Films That I Enjoy

This is the list of films that gets you made fun of and talked about by the film folks. ;)

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Justice League
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Totally Awesome
Average weighted rating:

2.9

Films Eric watched in 2017

  • Y Tu Mamá También
  • Krampus
  • Return of the Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • It's Christmas, Carol!
  • Coco
  • Ant-Man
  • Practical Magic
  • Avengers: Age of Ultron
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Murder on the Orient Express
  • Thor: The Dark World
  • Justice League
  • Insidious: Chapter 3
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Captain America: The First Avenger
  • MAJOR!
  • Thor
  • Iron Man 2
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man
  • Thor: Ragnarok
  • Insidious
  • Mamma Mia!
  • Happy Death Day
  • Kingsman: The Secret Service
  • What We Do in the Shadows
  • The Cheetah Girls
  • SpaceCamp
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Bound
  • American Assassin
  • Restoration
  • mother!
  • Totally Awesome
  • Super Troopers
  • Baby Driver
  • It
  • The Addams Family
  • Logan Lucky
  • Wet Hot American Summer
  • Annabelle: Creation
  • Atomic Blonde
  • My Date with the President's Daughter
  • Atomic Blonde
  • The Poseidon Adventure
  • Wonder Woman
  • Repo! The Genetic Opera
  • Otto; or, Up with Dead People
  • The Towering Inferno
  • Kiki's Delivery Service
  • Underworld: Blood Wars
  • Wrong Turn
  • Anaconda
  • War for the Planet of the Apes
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Beguiled
  • Baby Driver
  • Out to Sea
  • Queen Kong
  • Ghost Ship
  • Rough Night
  • The Godfather
  • Leprechaun

World map

Highly rated films Eric is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos filmed live on broadway
  • Adventure Time: Islands
  • Newsies
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • I Dream in Another Language
  • The Florida Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more