Highest rated films

  • Let Them All Talk

    ★★★★★

  • The Orange Years: The Nickelodeon Story

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Emma.

    ★★★★½

  • Shirley

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 765 Films watched
  • 63.8 Average per month
  • 14.7 Average per week

Milestones

First Film

Myra Breckinridge

Jan 1

Most Watched

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian & The Voyage of the Dawn Treader

3 times

Puppet Master II

3 times

Puppet Master

3 times

Halloween

3 times

Halloween

3 times

Last Film

New Year's Evil

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
344 films
Thriller
250 films
Comedy
188 films
Action
163 films
Drama
132 films
Adventure
125 films
Fantasy
109 films
Sci Fi
103 films
Mystery
101 films
Crime
75 films
USA
654 films
UK
104 films
Canada
45 films
Germany
34 films
France
28 films
Italy
14 films
Japan
13 films
Australia
10 films
New Zealand
8 films
Spain
7 films
English
736 films
Spanish
63 films
French
55 films
Italian
43 films
German
30 films
Russian
25 films
Japanese
19 films
Latin
13 films
Chinese
11 films
Korean
7 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 400

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Eric’s most liked review

Magic

Magic

★★★★

Horror Hunt #27 (September 2020): #12

Jerry Goldsmith is a good composer, go watch a movie he's composed for.

This was a really odd little film. The beginning sequence HAD to have been an influence on the stand-up comedy scene in Joker, as it matched in both tone and aesthetic.…

More reviews

Eric’s most liked list

The Invisible Man
House II: The Second Story
Phantasm II

Hooptober 7: The New Blood

Aka as My first Hooptober! :D All films are new watches for me!

Rules: (Original Post Here)
6 countries
6 decades
7 2nd films of franchises
4 body horror films
2 films from this year
3 disease based films
The highest rated horror film from the 50s that you haven't…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Robert
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Blood, Sand, and Fire: The Making of The Hills Have Eyes Part II

Films Eric watched in 2020

  • New Year's Evil
  • The Wizard
  • Let Them All Talk
  • Gretel & Hansel
  • Wonder Woman 1984
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Naughty or Nice
  • A Boyfriend for Christmas
  • The Santa Clause
  • The Christmas Chronicles: Part Two
  • A Christmas Carol
  • The Christmas List
  • Santa Claus Is Comin' to Town
  • A Garfield Christmas Special
  • The Most Wonderful Time of the Year
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • A Muppet Family Christmas
  • Elf
  • Ernest Saves Christmas
  • The Christmas Chronicles
  • The Night Before
  • A Madea Christmas
  • Silent Night, Deadly Night Part 2
  • Four Women
  • Draw Me Now
  • Cet air-là
  • Jingle All the Way
  • The Godfather: Part III
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Stakelander
  • Silent Night, Deadly Night
  • The Thing
  • The Godfather: Part II
  • The Holiday
  • Home Alone
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian & The Voyage of the Dawn Treader
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch & the Wardrobe
  • Stake Land
  • The Godfather
  • Mystery Men
  • On the Rocks
  • A Recipe for Seduction
  • The Muppet Christmas Carol
  • Orlando
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Within a Minute: The Making of Episode III
  • Rudolph and Frosty's Christmas in July
  • Jack Frost
  • Pinocchio's Christmas
  • The Leprechauns' Christmas Gold
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey
  • Rudolph's Shiny New Year
  • The Year Without a Santa Claus
  • Fatman
  • Star Wars: The Force Awakens
  • From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'
  • The Beginning: Making 'Episode I'
  • Freaky
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Harold and Maude
  • The Loveless
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Solo: A Star Wars Story
  • Star Wars: The Clone Wars
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Love at the Thanksgiving Day Parade
  • Garfield's Thanksgiving
  • A Charlie Brown Thanksgiving
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • Resident Evil: Retribution
  • Resident Evil: Afterlife
  • Direct to Video: Straight to Video Horror of the 90s
  • The Orange Years: The Nickelodeon Story
  • Resident Evil: Extinction
  • Resident Evil: Apocalypse
  • Resident Evil
  • Whisper of the Heart
  • The Scorpion King: Book of Souls
  • The Scorpion King 4: Quest for Power
  • The Scorpion King 3: Battle for Redemption
  • Asher
  • The Scorpion King 2: Rise of a Warrior
  • American Pie
  • The Scorpion King
  • Puppet Master II
  • Puppet Master
  • Youth in Revolt
  • The New Mutants
  • The Making of 'Psycho'
  • Psycho
  • Spirited Away
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Hot Tub Time Machine
  • Howl's Moving Castle
  • Xanadu
  • V for Vendetta
  • Castle in the Sky
  • Waiting...
  • Superbad
  • Kiki's Delivery Service
  • Slaughterhouse Rulez
  • The Grudge
  • The Grudge
  • It Chapter Two
  • It
  • Halloween
  • Halloween
  • Season's Greetings
  • Trick 'r Treat
  • Garfield's Halloween Adventure
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Jigsaw
  • Saw 3D
  • Saw VI
  • Saw V
  • Saw IV
  • Saw III
  • Hellraiser III: Hell on Earth
  • Saw II
  • Saw
  • Spice World
  • Hellbound: Hellraiser II
  • Hellraiser
  • Frozen
  • Thinner
  • When a Stranger Calls Back
  • The Revenge of Frankenstein
  • The Mummy Returns
  • Hollow Man
  • Camp Twilight
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Crooked House
  • Big Fat Liar
  • Friday the 13th
  • Freddy vs. Jason
  • Jason X
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Phantasm II
  • Casper
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Love and Monsters
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • The Cabinet of Jan Švankmajer
  • The Phantom Museum: Random Forays Into the Vaults of Sir Henry Wellcome's Medical Collection
  • 575 Castro St.
  • The Unknown
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Leviathan: The Story of Hellraiser and Hellbound: Hellraiser II
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • Jumanji: The Next Level
  • The Haunting
  • Cube
  • House II: The Second Story
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Society
  • The Haunting of Hill House
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Gotti
  • Hubie Halloween
  • Leatherface
  • Texas Chainsaw 3D
  • The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
  • Hellbound: Hellraiser II
  • The Invisible Man Returns
  • Hereditary
  • The Return of the Texas Chainsaw Massacre
  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • 78/52
  • The Mummy
  • Bedazzled
  • Alien Resurrection
  • Wreckage and Rage: Making 'Alien³'
  • Alien³
  • Aliens
  • Scooby-Doo! and the Gourmet Ghost
  • Thir13en Ghosts
  • House of Wax
  • Sleepy Hollow
  • The Addams Family
  • Alien
  • Orphan
  • Sinister
  • The Invisible Man
  • The Lighthouse
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Black Christmas
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • One Cut of the Dead

See all 765

World map

Highly rated films Eric is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more