ray has logged 169 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Spring Breakdown

Spring Breakdown

2009
×
★★
Edit this entry  
17
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
American Dreamz

American Dreamz

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Tumbledown

Tumbledown

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Michael Che Matters

Michael Che Matters

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Twister

Twister

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
05
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Saturday Night Live: 40th Anniversary Special

Saturday Night Live: 40th Anniversary Special

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Mickey Blue Eyes

Mickey Blue Eyes

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Lolita

Lolita

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★
Edit this entry