ray has logged 147 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ode to Joy

Ode to Joy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★½
Edit this entry  
26
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★
Edit this entry  
22
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Super 8

Super 8

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Being James Bond

Being James Bond

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Fever Pitch

Fever Pitch

2005
×
★★½
Edit this entry  
03
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Couples Retreat

Couples Retreat

2009
×
★★
Edit this entry  
21
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★
Edit this entry  
17
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★★
Edit this entry