Sort by

freya. has logged 46 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read prior review Edit this entry  
25
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
Edit this entry  
22
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
15
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
Edit this entry  
12
The Help

The Help

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
09
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Lion King

The Lion King

2019
×
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry