jaya has logged 181 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Barbie: Fairytopia

Barbie: Fairytopia

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Intrusion

Intrusion

2021
×
★½
Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
05
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Edit this entry  
31
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Monster High: Scaris City of Frights

Monster High: Scaris City of Frights

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monster High: Why Do Ghouls Fall in Love?

Monster High: Why Do Ghouls Fall in Love?

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monster High: Friday Night Frights

Monster High: Friday Night Frights

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
My Name

My Name

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo

Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flower of Evil

Flower of Evil

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry