• Scream

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★

  • Don't Look Up

    ★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • All Too Well: The Short Film

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • The Harder They Fall

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • Spencer

    ★★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Belfast

    ★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • Candyman

    ★★★½

  • Reclaiming Amy

  • Old

    ★★

  • Lamb

    ★★★½

  • Titane

    ★★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Bergman Island

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Benedetta

    ★★★★

  • Mothering Sunday

    ★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • Luca

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • Cruella

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • French Water

  • Petite Maman

    ★★★★★

  • Moxie

  • The Scary of Sixty-First

    ½

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★

  • We're All Going to the World's Fair

    ★★★★

  • Passing

  • Flee

    ★★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★★

  • Dear Future Children

    ★★★★½

  • WandaVision

  • Death to 2020

  • Cinderella: A Comic Relief Pantomime for Christmas

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • The Prom

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Roald Dahl's The Witches

  • Soul

    ★★★★½

  • Creating The Queen's Gambit

  • Another Round

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • Ammonite

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Untitled

  • Summerland

    ★★★★

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • Hamilton

  • Normal People Confessions

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • If Anything Happens I Love You