Sort by

FridayMike has logged 399 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry