Sort by

friedgreengibbs has logged 45 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Samson and Delilah

Samson and Delilah

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gook

Gook

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
J.T. LeRoy

J.T. LeRoy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deep Run

Deep Run

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Miss Annie Rooney

Miss Annie Rooney

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The New York Hat

The New York Hat

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blind Love

Blind Love

1912
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
So Near, Yet So Far

So Near, Yet So Far

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Unseen Enemy

An Unseen Enemy

1912
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Iola's Promise

Iola's Promise

1912
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Kathleen

Kathleen

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Wild Nights with Emily

Wild Nights with Emily

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Invisible Menace

The Invisible Menace

1938
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Easter Bunny Is Comin' to Town

The Easter Bunny Is Comin' to Town

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Here Comes Peter Cottontail

Here Comes Peter Cottontail

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's the Easter Beagle, Charlie Brown

It's the Easter Beagle, Charlie Brown

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hospitaliky

Hospitaliky

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Too Many Girls

Too Many Girls

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ex-Mrs. Bradford

The Ex-Mrs. Bradford

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
Read the review Edit this entry  
12
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
Read the review Edit this entry  
11
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Romance

Romance

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Call Her Savage

Call Her Savage

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Susan Lenox (Her Fall and Rise)

Susan Lenox (Her Fall and Rise)

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Saga of Gosta Berling

The Saga of Gosta Berling

1924
×
Read the review Edit this entry  
03
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Life with Father

Life with Father

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hit the Ice

Hit the Ice

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry