frightnights has logged 104 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Edit this entry  
28
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Edit this entry  
17
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
P2

P2

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
★½
Edit this entry  
20
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
10
Thinner

Thinner

1996
×
★★
Edit this entry