frightnights has logged 84 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Edit this entry  
30
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Uninvited

The Uninvited

2009
×
Edit this entry  
18
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Edit this entry  
02
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Grizzly II: Revenge

Grizzly II: Revenge

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Edit this entry  
14
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★
Edit this entry  
02
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry