• Suspiria

    Suspiria

    ★★★★★

    Goblin score: la la la la la la la WITCH!
    me: Holy shit

  • Malignant

    Malignant

    ★★

    well that sure was a movie alright

    Fun concept, ultimately disappointing and very predictable. The acting and score left more to be desired as well! I love movies that don't take themselves seriously (this is not camp to me tho) and I will always watch horror that tries to offer something new or different, but I was either laughing at this or rolling my eyes.

  • Interview with the Vampire

    Interview with the Vampire

    ★★★★

    don't be afraid, i'm going to give you the choice....................................................i never had

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★½

    My attention span cannot handle movies longer than two hours lately (still haven't gotten through The Irishman) but I did it for Philip Seymour Hoffman. I am slowly making my way through PTA's stuff and this one is definitely not my favorite..but still worth a watch. Tom Cruise scares me!

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★

    my only takeaway: harley quinn deserves to be in better movies than this

  • The Ring

    The Ring

    ★★★★

    wait......i do like this
    i thought i completely remembered (and hated) this movie but after watching it, quickly realized everything i remembered was from scary movie 3. i am embarrassed

  • Grizzly II: Revenge

    Grizzly II: Revenge

    i watched this just to feel something and that something turned out to be pure boredom

    The chase scenes hardly ever reference that it’s the bear’s pov (showed so so sparingly) that it began to make me think the poor people in this were running from me! So that’s fun!

  • The Hitcher

    The Hitcher

    ★★★★★

    must a movie be good? is it not enough to sit somewhere dark and watch rutger hauer be evil?

  • Eyes Without a Face

    Eyes Without a Face

    ★★★★

    Haunting and atmospheric.
    I've been wanting to watch this one ever since I saw the poster (usually in people's favorite movies lists), it always creeped me out. Turns out, the mask she wears in the movie is even creepier to me than the poster, so I was satisfied. Double feature with Face/Off in the near future?

  • The City of Lost Children

    The City of Lost Children

    ★★★★

    An absolute delight. Somehow, I related to the brain in the fish tank (contraption? jar? you know the trope).

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★★★

    ♪♫ in heaven everything is fine ♬♩

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★★

    if my best friend megan fox turned into a boy eating demon, i would simply let her eat everyone. rip to needy's boyfriend but i'm different