RSS feed for William

William has logged 59 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Anon

Anon

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Edit this entry  
19
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Rings

Rings

2017
×
Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★
Edit this entry  
02
The Similars

The Similars

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Girlfight

Girlfight

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
K-PAX

K-PAX

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Stone

Stone

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Welcome to Willits

Welcome to Willits

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Patchwork

Patchwork

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Savageland

Savageland

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Daemonium: Soldier of the Underworld

Daemonium: Soldier of the Underworld

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Possible Worlds

Possible Worlds

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
LBJ

LBJ

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
The Ordeal

The Ordeal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Intimacy

Intimacy

2001
×
★★½
Edit this entry  
12
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Edit this entry  
10
Tulip Fever

Tulip Fever

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Crush the Skull

Crush the Skull

2015
×
★★
Edit this entry  
05
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
02
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
P2

P2

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Devil's Knot

Devil's Knot

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shelter

Shelter

2010
×
★★½
Edit this entry