RSS feed for Bill
  • Searching

    Searching

    ★★★½

    Surprisingly good given the social-issue-of the-week theme. A complex plot maintains the viewers' interest. The script must have been a logistical nightmare to shoot.

  • Papillon

    Papillon

    ★★★½

    This film is a different adaptation of Charrière's 1969 autobiographical novel than the Steve McQueen/Dustin Hoffman vehicle of 1973. Both rooms are valid interpretations of the book. While the melodramatic 1973 film takes an unrelentingly existentialist view of the story, this one is more concerned with the friendship and understanding that grows between Papillon and Dega. As such, it is more optimistic about human nature.

  • Repo Man

    Repo Man

    ★★★★

    Another purchase for my Criterion Collection library. Probably my third viewing - still absurdly hilarious. Since this watch was on the evening of the midterm election day in Texas, it was also a more ironic experience than before.

  • Blue Ruin

    Blue Ruin

    ★★★★½

    Enjoyed this one more the second time - 5 years later.

  • Anon

    Anon

    ★★

    Nice concept with disappointing execution in all but special effects.

  • Fight Club

    Fight Club

    ★★★★½

    Gets better with each viewing.

  • Tag

    Tag

    ★★★½

  • P2

    P2

    ★½

    Contrived, derivative, cliched.

  • Ichi the Killer

    Ichi the Killer

    ★★★★

    Review to follow.

  • Living Among Us

    Living Among Us

    ★★

    Read my review of this somewhat lame vampire mockumentary at the Loud Green Bird website:

    loudgreenbird.com/2018/01/25/indie-film-review-vampire-mockumentary-living-among-us-2018/

  • Insidious: The Last Key

    Insidious: The Last Key

    ★★★

    Sadistically abusive men are as bad as demons in this apparently final installment of the Insidious franchise. Read more: loudgreenbird.com/2018/01/10/insidious-last-key-2018-review/

  • Carnival of Souls

    Carnival of Souls

    ★★★★

    Shot in black-and-white for the drive-in and grindhouse circuit, this surrealistic, low-budget, independently produced horror movie became a cult classic decades later through repeated late-night showings on television. Read more: loudgreenbird.com/2017/12/28/throwback-thursday-carnival-of-souls-1962/