2017

William Meeker William Meeker’s year in review

William’s highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Bride with White Hair

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★★½

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★★½

  • Carnival of Souls

    ★★★★

  • Mad Detective

    ★★★★

  • The Hours

    ★★★★

  • Monster

    ★★★★

  • Rouge

    ★★★★

  • Bound

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 153 Films watched
  • 12.8 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Scherzo Diabolico

Jan 1

Last Film

Carnival of Souls

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Horror
79 films
Drama
71 films
Thriller
66 films
Crime
32 films
Mystery
22 films
Sci Fi
20 films
Action
19 films
Romance
17 films
Comedy
14 films
Fantasy
9 films
USA
95 films
France
26 films
UK
20 films
Canada
15 films
Hong Kong
8 films
Germany
7 films
Japan
6 films
Spain
5 films
Austria
4 films
Belgium
3 films
English
123 films
French
22 films
Spanish
12 films
Cantonese
10 films
German
9 films
Japanese
6 films
Chinese
6 films
Italian
4 films
Korean
3 films
Czech
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 64

Watchlist

Stars

Directors

William’s most liked review

The Neon Demon

★★★

Enjoyed it more (on stylistic and formal grounds) the second time. Still don't like some of the thematics -- it seems to double-down on misogyny (by making women the source of it) and has a monster-queer character who is involved in all sorts of taboo activities involving the abject.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Martyrs
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Reunification

Films watched in 2017

  • Carnival of Souls
  • Mad Detective
  • The Monster
  • Death Note
  • The Babysitter
  • Jennifer's Body
  • Unlocked
  • Good Time
  • The Hours
  • Wind River
  • Donnie Darko
  • Dope
  • Monster
  • Rouge
  • Baby Driver
  • Moonlight
  • The Usual Suspects
  • Bound
  • Days of Being Wild
  • Boys Don't Cry
  • Crash
  • It Comes at Night
  • Breathless
  • Maudie
  • Personal Shopper
  • Taxi Driver
  • Martyrs
  • Velvet Goldmine
  • Citizen Kane
  • The Bride with White Hair
  • Mirrors
  • Fast Trip, Long Drop
  • The Piano Teacher
  • The Wall
  • Desert Hearts
  • Into the Mirror
  • Straw Dogs
  • Bullhead
  • The Wild Bunch
  • The Eye
  • Double Indemnity
  • Maniac
  • Maniac
  • Written on the Wind
  • La Haine
  • The Pack
  • Cobra Woman
  • Tangerine
  • The Girl with All the Gifts
  • In the Company of Men
  • Ghost in the Shell
  • Satan
  • The Conversation
  • Singin' in the Rain
  • Plan 9 from Outer Space
  • Gozu
  • Reunification
  • Scanners
  • Life
  • John Wick: Chapter 2
  • A Cure for Wellness
  • Vincent N Roxxy
  • Aftermath
  • Funny Games
  • The Brood
  • Fallen Angels
  • Night of the Living Dead
  • The Sense of an Ending
  • Stagecoach
  • Nightmare Weekend
  • The Infiltrator
  • Song to Song
  • Funny Games
  • Shivers
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Wicked City
  • Neruda
  • Frontier(s)
  • Lo
  • In a Glass Cage
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Incarnate
  • House of 1000 Corpses
  • My Own Private Idaho
  • Targets
  • One Crazy Summer
  • The Assignment
  • Three
  • Chopping Mall
  • Poker Night
  • Train to Busan
  • XX
  • Them
  • Evolution
  • Nocturnal Animals
  • The Eyes of My Mother
  • Alien: Covenant
  • A Nightmare on Elm Street
  • Frankenstein Created Woman
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • I Know What You Did Last Summer
  • The Shining
  • Eraserhead
  • Beauty and the Beast
  • Rabid
  • Best Worst Movie
  • It's Alive
  • Baise-moi
  • Hellraiser
  • Repulsion
  • Dead of Night
  • Sleepaway Camp
  • Martin
  • Dressed to Kill
  • Hush... Hush, Sweet Charlotte
  • Peeping Tom
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Purge: Election Year
  • Silent Hill
  • Elle
  • Ma Mère
  • Memento
  • Wrong Turn
  • The Blood Spattered Bride
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Criminal Lovers
  • Ms .45
  • Survival of the Dead
  • Inside
  • The Haunting
  • Deliverance
  • I Married a Monster from Outer Space
  • I Spit on Your Grave
  • The Ring Finger
  • Cat People
  • Demonlover
  • Morgan
  • Twentynine Palms
  • Bride of Frankenstein
  • Closet Monster
  • Trouble Every Day
  • Werewolf of London
  • Meatball Machine
  • Dracula
  • The 400 Blows
  • Split
  • The Neon Demon
  • Honeymoon
  • Cheap Thrills
  • Here Comes the Devil
  • A Monster Calls
  • Hellbound: Hellraiser II
  • Scherzo Diabolico

Highly rated films William missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Call Me by Your Name
  • Paddington 2
  • Coco
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • LA 92
  • The Florida Project

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more