2018

William Meeker William Meeker’s year to date

William’s highest rated films

  • Se7en

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Only God Forgives

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • The Similars

    ★★★★

  • The Invitation

    ★★★★

  • Savageland

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Ichi the Killer

    ★★★★

  • Street Trash

    ★★★★

  • Insidious

    ★★★★

  • It

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 11.8 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Insidious

Jan 1

Last Film

Red Dragon

May 18

Genres, Countries & Languages

Thriller
33 films
Horror
25 films
Drama
24 films
Mystery
14 films
Sci Fi
14 films
Action
10 films
Crime
10 films
Comedy
7 films
Romance
3 films
Adventure
3 films
USA
48 films
UK
12 films
Germany
6 films
France
6 films
Canada
4 films
Sweden
3 films
Japan
3 films
Thailand
1 film
Denmark
1 film
English
53 films
Spanish
3 films
French
3 films
Russian
2 films
German
2 films
Swedish
2 films
Japanese
2 films
Italian
1 film
Chinese
1 film
Hindi
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 6

Watchlist

Stars

Directors

Crew

William’s most liked review

P2

★½

Contrived, derivative, cliched.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Rings
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Daemonium: Soldier of the Underworld
Average weighted rating:

2.6

Films watched in 2018

  • Red Dragon
  • Only God Forgives
  • Escape from New York
  • It
  • Anon
  • The Foreigner
  • Black Mass
  • Mad Max: Fury Road
  • Fight Club
  • The Shape of Water
  • Lady Bird
  • L.A. Confidential
  • Rings
  • It Follows
  • Se7en
  • Geostorm
  • The Similars
  • BPM (Beats per Minute)
  • Girlfight
  • K-PAX
  • Stone
  • Æon Flux
  • The Invitation
  • Welcome to Willits
  • Patchwork
  • Coco
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Suburbicon
  • Savageland
  • Crooked House
  • Daemonium: Soldier of the Underworld
  • Altered States
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Possible Worlds
  • LBJ
  • The Ordeal
  • Intimacy
  • The Snowman
  • Tulip Fever
  • Tag
  • Blade Runner 2049
  • Crush the Skull
  • The Cloverfield Paradox
  • mother!
  • Dunkirk
  • P2
  • Ichi the Killer
  • Devil's Knot
  • Street Trash
  • Shelter
  • Silent Hill
  • Living Among Us
  • Victoria & Abdul
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Insidious: The Last Key
  • Dark Was the Night
  • Atomic Blonde
  • Insidious: Chapter 2
  • Insidious

Highly rated films William missed

  • Eighth Grade
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Hereditary
  • Avengers: Infinity War
  • Love, Simon
  • Isle of Dogs
  • Black Panther

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more