RSS feed for Fredrik
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★½
Edit this entry  
05
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Edit this entry  
03
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★½
Edit this entry  
30
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Identity

Identity

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Edit this entry  
08
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Climax

Climax

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Proof of Life

Proof of Life

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Dog Trick

The Dog Trick

2002
×
★★½
Edit this entry  
23
Derren Brown: The Great Art Robbery

Derren Brown: The Great Art Robbery

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
Adam & Eva

Adam & Eva

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Cake General

The Cake General

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tag

Tag

2018
×
★★★
Edit this entry