Sort by

Friederike has logged 150 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Swallow

Swallow

2019
×
Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Edit this entry  
01
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
Edit this entry  
29
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
Edit this entry  
27
Juno

Juno

2007
×
Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
Edit this entry  
10
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
Edit this entry  
08
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Edit this entry  
04
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
31
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nocturne

Nocturne

2020
×
Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
16
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
11
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
04
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Edit this entry  
02
American Mary

American Mary

2012
×
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
26
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
19
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
14
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
13
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Paddleton

Paddleton

2019
×
Edit this entry  
29
Vivarium

Vivarium

2019
×
Edit this entry  
28
Unfriended

Unfriended

2014
×
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Master Cheng

Master Cheng

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
Edit this entry  
16
The Invitation

The Invitation

2015
×
Edit this entry