RSS feed for frohikey

frohikey has logged 86 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1996
×
★★½
Edit this entry  
29
Control

Control

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
Triangle

Triangle

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Rams

Rams

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
House by the River

House by the River

1950
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sunset Strip

Sunset Strip

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
The Shape of Things to Come

The Shape of Things to Come

1979
×
★★★
Edit this entry  
27
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★½
Edit this entry  
26
The Bygone

The Bygone

2019
×
★½
Edit this entry  
25
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Devil's Playground

The Devil's Playground

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★½
Edit this entry  
23
On the Beach

On the Beach

1959
×
★★½
Edit this entry  
23
Brian Banks

Brian Banks

2018
×
★½
Edit this entry  
22
Maverick

Maverick

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
We Ride: The Story of Snowboarding

We Ride: The Story of Snowboarding

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Trash Fire

Trash Fire

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Experiment

The Experiment

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Morgan

Morgan

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Cypher

Cypher

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★½
Edit this entry  
20
Little Nicholas

Little Nicholas

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Wheels

Wheels

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
Panther Squad

Panther Squad

1984
×
½
Edit this entry  
18
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Roxanne

Roxanne

1987
×
★★½
Edit this entry  
17
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★
Edit this entry  
17
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★½
Edit this entry  
16
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Species III

Species III

2004
×
★½
Edit this entry  
15
Uncanny

Uncanny

2015
×
★★
Edit this entry  
15
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Minion Scouts

Minion Scouts

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Birdy

Birdy

1984
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry