Highest rated films

  • Spectral

    ★★★½

  • Enter the Battlefield: Life on the Magic - The Gathering Pro Tour

    ★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Shrek

    ★★★★½

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

  • Sin City

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★★½

  • Madagascar

    ★★★★½

  • Megamind

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 82 Films watched
  • 6.8 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Pacific Rim

Jan 11

Last Film

Snatch

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
28 films
Adventure
28 films
Action
25 films
Animation
22 films
Family
19 films
Crime
19 films
Thriller
19 films
Documentary
14 films
Sci Fi
14 films
Drama
11 films
USA
71 films
UK
12 films
Germany
5 films
Canada
3 films
Malta
1 film
Denmark
1 film
English
82 films
French
8 films
Spanish
8 films
Italian
7 films
German
6 films
Chinese
4 films
Russian
3 films
Portuguese
2 films
Estonian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Equinox: Einstein's Biggest Blunder

Films frohikey watched in 2016

  • Snatch
  • 2012
  • Bee Movie
  • We're the Millers
  • Liar Liar
  • Hell & Back
  • Eddie: Strongman
  • GoodFellas
  • The Big Lebowski
  • All Work All Play: The Pursuit of eSports Glory Live
  • Spectral
  • Forrest Gump
  • Get Smart
  • Particle Fever
  • Man vs. Snake
  • Indie Game: The Movie
  • A Grand Night In: The Story of Aardman
  • Atari: Game Over
  • Equinox: Einstein's Biggest Blunder
  • Resistance
  • Horrible Bosses
  • Tower Heist
  • Inside Man
  • Inglourious Basterds
  • The Fear of 13
  • 21
  • TransFatty Lives
  • Wedding Crashers
  • The Ant Bully
  • Enter the Battlefield: Life on the Magic - The Gathering Pro Tour
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Last Man on the Moon
  • Sin City
  • Yes Man
  • Steve Jobs: Billion Dollar Hippy
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Zoolander
  • Monsters vs Aliens
  • The Darkest Hour
  • Catch Me If You Can
  • War of the Worlds
  • Big Momma's House
  • How to Train Your Dragon
  • Tommy Boy
  • Rango
  • Open Season
  • The Search for Life: The Drake Equation
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • The Polar Express
  • Flushed Away
  • Over the Hedge
  • V for Vendetta
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Unforgiven
  • The Dark Knight
  • Year One
  • 300
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Kung Fu Panda 2
  • Ocean's Twelve
  • Jack Reacher
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Kung Fu Panda
  • Madagascar
  • Se7en
  • The Town
  • Raiders of the Lost Ark
  • Shrek the Third
  • Transformers
  • Shrek 2
  • Green Lantern
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Rise of the Guardians
  • Ocean's Eleven
  • Megamind
  • Shrek
  • World War Z
  • Gravity
  • Pacific Rim

World Map

Highly rated films frohikey is yet to see

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • Aquarius

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more