Highest rated films

  • Blame!

    ★★★★

  • Bright

    ★★★

  • Win It All

    ★★★

  • Sand Castle

    ★★★

  • Take Me

    ★★★

  • Handsome: A Netflix Mystery Movie

    ★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Men in Black

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • The Usual Suspects

    ★★★★½

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½

  • Little Witch Academia: The Enchanted Parade

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 163 Films watched
  • 13.6 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

The 40 Year Old Virgin

Jan 1

Last Film

The Nice Guys

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
74 films
Action
74 films
Adventure
55 films
Sci Fi
44 films
Thriller
39 films
Drama
38 films
Crime
25 films
Animation
23 films
Family
20 films
Fantasy
20 films
USA
151 films
UK
13 films
Japan
6 films
Australia
5 films
Germany
5 films
Canada
3 films
New Zealand
2 films
Hong Kong
1 film
Iraq
1 film
Ireland
1 film
English
156 films
Spanish
15 films
French
10 films
Japanese
9 films
German
7 films
Russian
6 films
Portuguese
4 films
Vietnamese
4 films
Chinese
3 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Epic Movie
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

A Faster Horse
Average weighted rating:

3.2

Films frohikey watched in 2017

  • The Nice Guys
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Doctor Strange
  • Tamako Love Story
  • Scrooged
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Bright
  • Hancock
  • Sand Castle
  • Lawless
  • Shrek the Halls
  • The Grey
  • Big Stan
  • Killing Them Softly
  • I Am Legend
  • This Is the End
  • The Hangover Part II
  • Happy Gilmore
  • The Chronicles of Riddick
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Van Helsing
  • The Thing
  • Men in Black 3
  • Captain America: The First Avenger
  • Starsky & Hutch
  • The Manchurian Candidate
  • Four Christmases
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • Blue Streak
  • Contagion
  • Men in Black II
  • Captain America: Civil War
  • Dark Shadows
  • The Expendables
  • Despicable Me 2
  • Approaching the Unknown
  • Men in Black
  • Unbroken
  • Iron Man 3
  • Coming to America
  • Zoolander 2
  • Elysium
  • The Hangover
  • The Avengers
  • The Italian Job
  • Kung Fu Panda: Secrets of the Scroll
  • Meet the Robinsons
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • Iron Man 2
  • Little Fockers
  • Jurassic World
  • Win It All
  • Shrek Forever After
  • Iron Man
  • The Bucket List
  • Attacking the Devil: Harold Evans and the Last Nazi War Crime
  • A Faster Horse
  • Other People
  • The Usual Suspects
  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted
  • Epic Movie
  • Gremlins
  • The Last Heist
  • Tales of Halloween
  • Sharknado
  • Body of Lies
  • Puss in Boots
  • Hotel Transylvania 2
  • Open Season: Scared Silly
  • License to Wed
  • Finding Dory
  • Big Momma's House 2
  • Antz
  • The Truman Show
  • Take Me
  • Awakenings
  • Star Trek: Nemesis
  • Banking on Bitcoin
  • Blame!
  • Mr. Right
  • Knight and Day
  • Howl's Moving Castle
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Battle: Los Angeles
  • Joe Dirt
  • Handsome Devil
  • 2001: A Space Odyssey
  • Jack the Giant Slayer
  • Guess Who
  • The Shawshank Redemption
  • Star Trek: Insurrection
  • I Love You, Man
  • Django Unchained
  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • Sinbad: Legend of the Seven Seas
  • Living on One Dollar
  • The Finest Hours
  • How High
  • Waffle Street
  • Pulp Fiction
  • Scary Movie
  • Four Brothers
  • Under Siege 2: Dark Territory
  • The Ridiculous 6
  • Man on Fire
  • Star Trek: First Contact
  • In Time
  • Star Trek: Generations
  • Ultraviolet
  • Hotel Transylvania
  • Total Recall
  • Takers
  • Let's Go to Prison
  • Handsome: A Netflix Mystery Movie
  • Tropic Thunder
  • Inside Out
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Terminator Genisys
  • The Dark Knight Rises
  • Mean Girls
  • Zootopia
  • Johnny English
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Avengers: Age of Ultron
  • A Beautiful Mind
  • Jackass: The Movie
  • Ant-Man
  • See No Evil, Hear No Evil
  • My Neighbor Totoro
  • Brazil
  • Faster
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • The Game
  • Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made
  • 30 Minutes or Less
  • National Security
  • Silicon Cowboys
  • Star Trek: The Motion Picture
  • The Man Who Knew Too Little
  • Air
  • Under Siege
  • Argo
  • Little Witch Academia
  • Little Witch Academia: The Enchanted Parade
  • Project Almanac
  • The Road to El Dorado
  • Full Metal Jacket
  • The Do-Over
  • Shooter
  • Minority Report
  • No Country for Old Men
  • Road Trip
  • Chappie
  • Batman Begins
  • Rats
  • Project X
  • The Golden Compass
  • Due Date
  • Kung Fu Hustle
  • The 40 Year Old Virgin

World Map

Highly rated films frohikey is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Coco
  • Call Me by Your Name
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more