Highest rated films

  • Annihilation

    ★★★★

  • Early Man

    ★★★½

  • Calibre

    ★★★½

  • Birthmarked

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Watchmen

    ★★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★★★

  • The Fifth Element

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • American Beauty

    ★★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • Amélie

    ★★★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 237 Films watched
  • 19.8 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

Inception

Jan 1

Last Film

Now You See Me

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
92 films
Thriller
83 films
Drama
77 films
Sci Fi
66 films
Adventure
66 films
Comedy
64 films
Crime
44 films
Horror
36 films
Animation
31 films
Fantasy
30 films
USA
201 films
UK
47 films
Canada
18 films
Japan
14 films
Germany
14 films
France
12 films
Australia
9 films
China
6 films
Hong Kong
5 films
Spain
3 films
English
219 films
Spanish
18 films
Japanese
17 films
French
17 films
Russian
13 films
German
13 films
Cantonese
8 films
Arabic
7 films
Italian
6 films
Chinese
6 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Fog
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Zítra to roztočíme, drahoušku...!

Films frohikey watched in 2018

  • Now You See Me
  • Now You See Me 2
  • Hannibal
  • Get Out
  • Thor: Ragnarok
  • Oblivion
  • The Big Short
  • Alien: Covenant
  • American Sniper
  • Passengers
  • The Cable Guy
  • Monsters, Inc.
  • The Martian
  • Alien Nation
  • Paul
  • Big Trouble in Little China
  • Godzilla
  • Life
  • ParaNorman
  • The Scorpion King
  • Gringo: The Dangerous Life of John McAfee
  • Bicentennial Man
  • What Happened to Monday
  • Die Hard 2
  • Die Hard
  • Legend
  • Deep Blue Sea
  • Innerspace
  • American Psycho
  • The Fly
  • The Net
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Prometheus
  • Blade Runner
  • Cloud Atlas
  • Early Man
  • Secret in Their Eyes
  • Alien Resurrection
  • Hanasaku Iroha: Home Sweet Home
  • Alien³
  • Criminal
  • First Blood
  • Blue Thunder
  • Amélie
  • The Wild Bunch
  • The Wolf of Wall Street
  • The Double
  • Deepwater Horizon
  • Salyut-7
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Escape Plan
  • Single White Female
  • Moon
  • Olympus Has Fallen
  • Evolution
  • Tremors
  • John Wick: Chapter 2
  • Sleepy Hollow
  • Commando
  • Lawrence of Arabia
  • The Last Castle
  • The Fifth Element
  • John Wick
  • Saw VI
  • Saw 3D
  • The Duel
  • Escape from Alcatraz
  • Interstellar
  • eXistenZ
  • The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
  • Life of Brian
  • The Spiderwick Chronicles
  • Kubo and the Two Strings
  • Solace
  • Flight
  • The Boy and the Beast
  • Deep Impact
  • The Mummy Returns
  • The Cave
  • Starship Troopers
  • Cube
  • The Five Venoms
  • The Mummy
  • Super 8
  • The Black Hole
  • Dredd
  • Birthmarked
  • Brave
  • Hell or High Water
  • Saw IV
  • Up
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • The Untouchables
  • The Butterfly Effect
  • Calibre
  • Galaxy Quest
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Up in the Air
  • Arrival
  • Fracture
  • Twelve Monkeys
  • Along Came a Spider
  • Non-Stop
  • The Expendables 2
  • Your Name.
  • Parker
  • Bad Moms
  • Moonlight
  • Ender's Game
  • Demolition Man
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Spy Game
  • Mary and Max
  • Once Upon a Time in the West
  • He Never Died
  • Event Horizon
  • Ratatouille
  • Only Yesterday
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Battleship
  • WALL·E
  • Dawn of the Dead
  • The Fundamentals of Caring
  • Kiki's Delivery Service
  • Saw V
  • Saw
  • Saw II
  • Saw III
  • Aliens
  • Sicario
  • Finding Nemo
  • Alien
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Sugar Mountain
  • The BFG
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • A Letter to Momo
  • The Terminal
  • Mr. Brooks
  • Jason Bourne
  • The Incredible Hulk
  • Tokyo Godfathers
  • Cargo
  • Machete
  • Paddington
  • Spirited Away
  • American Beauty
  • Bad Day for the Cut
  • The Bank Job
  • The Great Gatsby
  • The Secret World of Arrietty
  • Sausage Party
  • The Danish Girl
  • Scarface
  • Redline
  • The Shallows
  • The Hurt Locker
  • The Bourne Legacy
  • Beverly Hills Ninja
  • Anger Management
  • Monster
  • Land of the Lost
  • Brother Nature
  • The Bourne Ultimatum
  • The Ides of March
  • The Lobster
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • Dirty Grandpa
  • The Infiltrator
  • Zack and Miri Make a Porno
  • The Hangover Part III
  • Ghostbusters
  • Tears of the Sun
  • Bad Boys II
  • I Am Your Father
  • The Bourne Supremacy
  • Beyond Skyline
  • The Bourne Identity
  • Bullet Head
  • Looper
  • Bad Boys
  • iBoy
  • Passengers
  • Central Intelligence
  • Vantage Point
  • Revolt
  • Maleficent
  • The Quick and the Dead
  • Ace Ventura: When Nature Calls
  • Freejack
  • Scooby-Doo
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Angry Birds Movie
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows
  • Cloverfield
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Minions
  • Joe Somebody
  • Take Your Pills
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Annihilation
  • Star Trek Beyond

See all 237

World Map

Highly rated films frohikey is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more