Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★½

  • Glass

    ★★★½

  • American Factory

    ★★★½

  • The Highwaymen

    ★★★½

  • Captive State

    ★★★½

  • Non Non Biyori: Vacation

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • The Prestige

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • District 9

    ★★★★½

  • The Green Mile

    ★★★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★½

  • Delicatessen

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 820 Films watched
  • 68.3 Average per month
  • 15.8 Average per week

Milestones

First Film

The Croods

Jan 1

Last Film

Bad Timing

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
259 films
Thriller
237 films
Action
232 films
Sci Fi
220 films
Comedy
202 films
Adventure
192 films
Crime
123 films
Animation
123 films
Family
122 films
Fantasy
116 films
USA
651 films
UK
132 films
Germany
56 films
France
45 films
Canada
41 films
Australia
22 films
Italy
15 films
Spain
13 films
Japan
12 films
China
9 films
English
787 films
French
70 films
Spanish
54 films
German
41 films
Italian
32 films
Russian
25 films
Chinese
15 films
Japanese
15 films
Arabic
15 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 346 Added 2443

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Battlefield Earth
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Hot Air Aces

Films frohikey watched in 2019

  • Bad Timing
  • Dagon
  • Where the Day Takes You
  • Rules of Engagement
  • Act of Valor
  • Dying to Survive
  • Airport
  • Bloody New Year
  • Beyond Atlantis
  • Santa Sangre
  • Spectre
  • The Blue Knight
  • White Heat
  • Shutter Island
  • Empire of the Sun
  • Robot Overlords
  • The Convent
  • Hare Krishna
  • Universal Soldier: The Return
  • Symphony in Spinach
  • Popeye The Sailor: Wigwam Whoopee
  • Sahara
  • Pan's Labyrinth
  • Out for a Kill
  • Lust for a Vampire
  • Better Luck Tomorrow
  • Joy Ride
  • Short Circuit
  • Ghostbusters
  • Groundhog Day
  • Astro Kid
  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!
  • The Last Unicorn
  • Tar with a Star
  • The Fly's Last Flight
  • The Smurfs: A Christmas Carol
  • Seven Up!
  • Fat Girl
  • A Wolf in Sheik's Clothing
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Me, Myself & Irene
  • The Flintstones
  • The Far Country
  • Mrs. Parker and the Vicious Circle
  • The Hall Runner
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Furies
  • Scooby-Doo! Frankencreepy
  • 16 Blocks
  • A Shot in the Dark
  • Chicken Little
  • Return of the Jedi
  • Species II
  • Species
  • The Amazing Tour Is Not On Fire
  • Scotch: A Golden Dream
  • Superman: Unbound
  • Natural Born Killers
  • Forgotten Silver
  • Demon
  • Who'll Stop the Rain
  • Edward Scissorhands
  • Bridge of Spies
  • Pacific Heights
  • Training Day
  • Swiss Army Man
  • Inside Lehman Brothers
  • Hostel: Part II
  • Peter Pan
  • Barking Dogs Don't Fite
  • Lumberjack and Jill
  • Hot Air Aces
  • The Song of Avila
  • The Empire Strikes Back
  • Anyone Home?
  • Dark City
  • Body Melt
  • Silly Hillbilly
  • Snow Place Like Home
  • When She Runs
  • City Walk
  • Star Wars
  • Candyman
  • Hocus Pocus
  • Blinded by the Light
  • The First Power
  • Hana and Alice
  • A Perfect Murder
  • Light Sleeper
  • School of Rock
  • Green Zone
  • Thunder Bay
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Pete's Dragon
  • The Banana Splits Movie
  • Beetlejuice
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Stan Lee's Mighty 7
  • Hawking
  • Stuart Little 2
  • The Maze
  • Robin Hood-Winked
  • Pre-Hysterical Man
  • Stuart Little
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Duel
  • Notorious
  • The Tailor of Panama
  • Death Watch
  • Like Father, Like Son
  • Little Big Man
  • Rocky
  • The Ninth Gate
  • Gods and Monsters
  • Lords of Chaos
  • Crawl
  • Project X
  • Wayne's World
  • Dawn of the Dead
  • In the Line of Fire
  • Calum Von Moger: Unbroken
  • Matilda
  • Motel Hell
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Hot Fuzz
  • The Angry Birds Movie 2
  • The City of the Dead
  • Hitsville: The Making of Motown
  • Killing Bono
  • Lincoln
  • The Outlaws
  • The Ultimate Gift
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • The Family
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Addams Family Values
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Garden State
  • American Factory
  • Jerry Maguire
  • Spinach vs Hamburgers
  • Olive Oyl for President
  • Hallelujah the Hills
  • Total Recall
  • Ice Age: Continental Drift
  • Thinner
  • Waterloo
  • Aniara
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Dish
  • The Little Shop of Horrors
  • For the Birds
  • Cinema Paradiso
  • Death Sentence
  • Koyaanisqatsi
  • U.S. Marshals
  • The Paper
  • Terri
  • Dick Tracy
  • How to Train Your Dragon 2
  • Judge Dredd
  • In the Shadow of the Moon
  • The Poseidon Adventure
  • Popeye Meets Hercules
  • The Hunger Games
  • Blue Collar
  • Radioactive Dreams
  • The Bridge on the River Kwai
  • Midsommar
  • Auntie Edna
  • Bao
  • Miss Fritter's Racing Skoool
  • Lou
  • Marine Life Interviews
  • Piper
  • Sanjay's Super Team
  • Invasion U.S.A.
  • Real Genius
  • The Wolf's Call
  • Knock On Wood
  • Breach
  • Dial M for Murder
  • Fallen
  • The Gods Must Be Crazy
  • Captive State
  • BASEketball
  • Safe
  • Invictus
  • Itsy Bitsy
  • Son of Batman
  • Mystic River
  • Mission to Mars
  • Mindwarp
  • Fortune Is a Woman
  • The Little Rascals
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Riley's First Date?
  • Lava
  • The Radiator Springs 500½
  • Partysaurus Rex
  • Time Travel Mater
  • The Legend of Mor'du
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
  • Crocodile Dundee

See all 820

World Map

Highly rated films frohikey is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • For Sama
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Little Women
  • Bacurau
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more