Highest rated films

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • The Intouchables

    ★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★

  • Come and See

    ★★★★

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★★★

  • Apocalypto

    ★★★★

  • Carlito's Way

    ★★★★

  • The Hustler

    ★★★★

  • Angel Heart

    ★★★★

  • Sling Blade

    ★★★★

  • Bad Day at Black Rock

    ★★★★

  • Freeway

    ★★★★

  • Fearless

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 177 Films watched
  • 88.5 Average per month
  • 19.7 Average per week

Milestones

First Film

Ghost Town

Jan 1

Last Film

Silent Hill

Feb 27

Genres, Countries & Languages

Drama
88 films
Thriller
51 films
Action
40 films
Comedy
37 films
Horror
37 films
Sci Fi
31 films
Adventure
28 films
Crime
23 films
Mystery
18 films
Family
12 films
USA
137 films
UK
29 films
Canada
13 films
France
10 films
Australia
6 films
Japan
5 films
Germany
5 films
Hong Kong
3 films
Belgium
3 films
Sweden
3 films
English
164 films
French
18 films
Spanish
13 films
German
12 films
Japanese
10 films
Italian
10 films
Russian
6 films
Portuguese
3 films
Polish
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 49 Added 17

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Silence
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

A Clockwork Orange
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Enemy Empire

Films frohikey watched in 2020

  • Silent Hill
  • Romancing the Stone
  • Breakfast on Pluto
  • Charm City
  • Last Cab to Darwin
  • Johnny Mnemonic
  • The Hustler
  • Conviction
  • Gantz
  • To Hell and Back
  • The Current War
  • Johnny English Strikes Again
  • The Silence
  • The Floorwalker
  • Bullhead
  • A Clockwork Orange
  • Somm
  • The Cocoanuts
  • Villains
  • The Conjuring 2
  • Freeway
  • Jawline
  • Herostratus
  • Kid Cannabis
  • TRON: Legacy
  • The Karate Kid
  • The Bounty
  • Candy
  • Danger Close
  • Waking the Dead
  • Let the Right One In
  • Get Carter
  • Tron
  • Angel of Mine
  • Justice League: War
  • Halloween
  • American Me
  • The Thing from Another World
  • The Addams Family
  • Critters Attack!
  • Batman & Bill
  • Patterns
  • Forbidden World
  • Louis Riel for Dinner
  • Sinclair
  • Stray Dog
  • We Are Marshall
  • Interview with the Vampire
  • Local Hero
  • Cul-de-sac
  • Everybody's Everything
  • The Color Purple
  • U-571
  • The East
  • Vampires
  • Deathtrap
  • The Client
  • The Hidden
  • Hoodwinked!
  • Bad Day at Black Rock
  • Deadly Eyes
  • Fearless
  • The Conjuring
  • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze
  • Diggstown
  • Barry Lyndon
  • The Mean Season
  • The Nesting
  • A Night to Remember
  • Now, Voyager
  • Robinson Crusoe on Mars
  • Hidden Figures
  • Sling Blade
  • Angel Heart
  • From Hell
  • The Road
  • The Conversation
  • Darkman
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Troop Zero
  • Flightplan
  • Carlito's Way
  • Treasure Island
  • Cars 2
  • Metropolis
  • State of Grace
  • Planet Terror
  • Boiler Room
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • The Hurricane
  • The Art of Racing in the Rain
  • The Childhood of a Leader
  • Greedy
  • My Cousin Vinny
  • The Perfect Host
  • Gags The Clown
  • 9
  • And Soon the Darkness
  • Good Manners
  • Bumblebee
  • Field of Dreams
  • World Without End
  • The Loved Ones
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Frozen
  • Puncture
  • The 24 Hour War
  • Lone Survivor
  • Spaced Invaders
  • The Cowboys
  • Reign of Fire
  • Traffic
  • Tunes of Glory
  • Marnie
  • An American Werewolf in London
  • Come and See
  • Shaft
  • A Lonely Place to Die
  • Cars
  • Symptoms
  • Mixed Doubles
  • Psycho II
  • Enemy Empire
  • The Mildew from Planet Xonader
  • Godmonster of Indian Flats
  • GoldenEye
  • Bodacious Space Pirates: Abyss of Hyperspace
  • Idiocracy
  • General Magic
  • Her Smell
  • The Omen
  • Gaslight
  • Matewan
  • Daredevil
  • Brawl in Cell Block 99
  • Gemini Man
  • The Axiom
  • Lionheart
  • Dark Figure of Crime
  • The Lion King
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • This Mountain Life
  • Semper Fi
  • Apocalypto
  • Sinister
  • My Blue Heaven
  • Sink the Bismarck!
  • Junkopia
  • Mississippi Burning
  • The Lost World
  • Bolt
  • Paycheck
  • Framing John DeLorean
  • Trouble with the Curve
  • Psycho
  • John Q
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • The Chase
  • Tracks
  • The Intouchables
  • Rabid
  • The Dead Don't Die
  • Charlie Valentine
  • 7 Plus Seven
  • Tom of Finland
  • Street Kings
  • Rocky II
  • Fed Up
  • Child's Play
  • Dead Horizons
  • The Life of Jesus
  • Hardware
  • Lost Highway
  • Short Circuit 2
  • Going My Way
  • Kursk
  • Ghost Town

World Map

Highly rated films frohikey is yet to see

  • Minari
  • Dick Johnson Is Dead
  • Boys State
  • Road to Roma
  • Nine Days
  • Promising Young Woman
  • The Father
  • Palm Springs

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more