RSS feed for ryan

ryan has logged 227 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
Cisco Pike

Cisco Pike

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★
Edit this entry  
01
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Destroyer

Destroyer

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Clan of the White Lotus

Clan of the White Lotus

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Absent-Minded Professor

The Absent-Minded Professor

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heart of the Dragon

Heart of the Dragon

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Snuff

Snuff

1975
×
★★
Read prior review Edit this entry  
25
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hackers

Hackers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Late Night Trains

Late Night Trains

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snuff

Snuff

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Gideon of Scotland Yard

Gideon of Scotland Yard

1958
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Last Hurrah

The Last Hurrah

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★½
Edit this entry  
18
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hand of Death

Hand of Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Hurrah for Chivalry

Last Hurrah for Chivalry

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Immaculate Conception

Immaculate Conception

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Assault on Wall Street

Assault on Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Edit this entry  
17
Inferno

Inferno

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Green, Green Grass of Home

The Green, Green Grass of Home

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lovable You

Lovable You

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clash of the Warlords

Clash of the Warlords

1985
×
★★
Edit this entry  
12
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
High Society

High Society

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Brigand of Kandahar

The Brigand of Kandahar

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Scarlet Blade

The Scarlet Blade

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Pirates of Blood River

The Pirates of Blood River

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Visa to Canton

Visa to Canton

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Holiday

Holiday

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Himizu

Himizu

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
House of Sand and Fog

House of Sand and Fog

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hitch Hike to Hell

Hitch Hike to Hell

1977
×
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry