Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Our Father

Our Father

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dog

Dog

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lucy and Desi

Lucy and Desi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kimi

Kimi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ali

Ali

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
USS Indianapolis: Men of Courage

USS Indianapolis: Men of Courage

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crush

Crush

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
World Trade Center

World Trade Center

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hold Your Breath: The Ice Dive

Hold Your Breath: The Ice Dive

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Morbius

Morbius

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Choose or Die

Choose or Die

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marry Me

Marry Me

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry