Jesse has logged 439 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper's Penguins

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Banksy and the Rise of Outlaw Art

Banksy and the Rise of Outlaw Art

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Arctic Blast

Arctic Blast

2010
×
Read the review Edit this entry  
20
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry