Sort by

alma has logged 39 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★½
Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saw

Saw

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★
Edit this entry  
27
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The American Meme

The American Meme

2018
×
Edit this entry  
04
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cam

Cam

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry