Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Murder on the Links

Murder on the Links

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Evil Under The Sun

Evil Under The Sun

2001
×
★★★½
Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The ABC Murders

The ABC Murders

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hercule Poirot's Christmas

Hercule Poirot's Christmas

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
04
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sherlock: The Lying Detective

Sherlock: The Lying Detective

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Sherlock: His Last Vow

Sherlock: His Last Vow

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Sherlock: The Empty Hearse

Sherlock: The Empty Hearse

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sherlock: The Sign of Three

Sherlock: The Sign of Three

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sherlock: The Reichenbach Fall

Sherlock: The Reichenbach Fall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sherlock: The Hounds of Baskerville

Sherlock: The Hounds of Baskerville

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
31
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Plot Against America

The Plot Against America

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry