RSS feed for Felix

Felix has logged 47 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★½
Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
It Felt Like a Kiss

It Felt Like a Kiss

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★½
Edit this entry  
05
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Edit this entry  
01
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ordeal by Innocence

Ordeal by Innocence

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Edit this entry