Highest rated films

  • Drive

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Moon

    ★★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★★★

  • Dead Man

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • True Grit

    ★★★★

  • Submarine

    ★★★★

  • The Artist

    ★★★★

  • TRON: Legacy

    ★★★★

  • Dirty Harry

    ★★★★

  • The Ides of March

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 25 Films watched
  • 2.1 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Brazil

Mar 15

Most Watched

Drive

twice

Last Film

TRON: Legacy

Oct 31

Genres, countries & languages

Drama
13 films
Comedy
10 films
Sci Fi
8 films
Crime
6 films
Thriller
5 films
Adventure
5 films
Action
4 films
Animation
3 films
Romance
3 films
Fantasy
3 films
USA
21 films
UK
8 films
Canada
1 film
France
1 film
Australia
1 film
Japan
1 film
Germany
1 film
Belgium
1 film
English
25 films
French
3 films
Spanish
2 films
Japanese
1 film
Hindi
1 film
Cree
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 27 Added 74

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Back to the Future
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Ted
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

The Matrix
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Futurama: Bender's Game
Average weighted rating:

3.3

Films Felix watched in 2012

  • TRON: Legacy
  • Chocolat
  • The Ides of March
  • Futurama: Bender's Game
  • Ted
  • Catch Me If You Can
  • Moon
  • Natural Born Killers
  • Thor
  • In the Loop
  • Dirty Harry
  • True Grit
  • Twelve Monkeys
  • Drive
  • Trainspotting
  • WALL·E
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • Dead Man
  • The Matrix
  • Back to the Future
  • The Artist
  • Drive
  • Submarine
  • Fantastic Mr. Fox
  • Brazil

World map

Highly rated films Felix is yet to see

  • It's Such a Beautiful Day
  • The Hunt
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Wolf Children
  • Ernest & Celestine
  • Frances Ha
  • Tabu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more