Highest rated films

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Stromberg - The Movie

    ★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★½

  • The Fall

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★

  • RoboCop

    ★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 49 Films watched
  • 4.1 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Only Lovers Left Alive

Jan 3

Last Film

The Interview

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
28 films
Action
16 films
Comedy
16 films
Sci Fi
15 films
Adventure
12 films
Crime
8 films
Romance
7 films
Thriller
6 films
Fantasy
6 films
Mystery
3 films
USA
39 films
UK
8 films
France
7 films
Germany
4 films
Greece
2 films
Canada
2 films
New Zealand
2 films
Czechia
1 film
Australia
1 film
India
1 film
English
45 films
French
9 films
Japanese
3 films
German
3 films
Spanish
2 films
Korean
2 films
Polish
1 film
Romanian
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 27 Added 66

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Sharknado
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Feast of the Chicken
Average weighted rating:

3.5

Films Felix watched in 2014

  • The Interview
  • Interstellar
  • Nightcrawler
  • The Fall
  • Take Shelter
  • The Feast of the Chicken
  • Desperado
  • Enemy
  • Guardians of the Galaxy
  • 22 Jump Street
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Frank
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Paulette
  • Snowpiercer
  • Sharknado
  • Rust and Bone
  • Before Midnight
  • Godzilla
  • Boyhood
  • The Lego Movie
  • The Grand Budapest Hotel
  • Dallas Buyers Club
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Stromberg - The Movie
  • The Departed
  • Nebraska
  • Louis C.K.: Live at the Beacon Theater
  • Louis C.K.: Oh My God
  • A Clockwork Orange
  • The Monuments Men
  • RoboCop
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Thor: The Dark World
  • 12 Angry Men
  • The Wolf of Wall Street
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • A Trip to the Moon
  • RoboCop
  • Hugo
  • Her
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Safety Not Guaranteed
  • Spring Breakers
  • Solaris
  • A Serious Man
  • Only Lovers Left Alive

World map

Highly rated films Felix is yet to see

  • Mommy
  • Winter Sleep
  • Song of the Sea
  • Pride
  • Güeros
  • The Way He Looks
  • Haider
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more