Highest rated films

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★½

  • Victoria

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Cobain: Montage of Heck

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★½

  • Ant-Man

    ★★★½

  • Dope

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Black Dynamite

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • 8½

    ★★★★½

  • The Devil and Daniel Johnston

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • Argo

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 54 Films watched
  • 4.5 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Argo

Jan 17

Last Film

Return of the Jedi

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
26 films
Comedy
15 films
Action
14 films
Thriller
13 films
Adventure
13 films
Sci Fi
11 films
Crime
11 films
Documentary
6 films
Fantasy
6 films
Music
4 films
USA
43 films
UK
12 films
Germany
5 films
Italy
3 films
New Zealand
3 films
France
3 films
Australia
2 films
Yugoslavia
1 film
Brazil
1 film
English
51 films
German
8 films
French
7 films
Italian
4 films
Russian
2 films
Portuguese
1 film
Spanish
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 40

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Transylvania 6-5000
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Transylvania 6-5000
Average weighted rating:

2.5

Films Felix watched in 2015

  • Return of the Jedi
  • Dope
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • The Martian
  • Fargo
  • Ant-Man
  • Reservoir Dogs
  • Exit Through the Gift Shop
  • What We Do in the Shadows
  • Inside Out
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Victoria
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • A Most Wanted Man
  • 21 Grams
  • North by Northwest
  • Transylvania 6-5000
  • 8½
  • Elephant
  • Wild
  • Slow West
  • The Double
  • Coffee and Cigarettes
  • Napoleon Dynamite
  • Holy Motors
  • Cobain: Montage of Heck
  • The Devil and Daniel Johnston
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Kung Fury
  • 12 Angry Men
  • Kingsman: The Secret Service
  • Lost River
  • Mad Max: Fury Road
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz
  • Inherent Vice
  • Ex Machina
  • Pandora's Box
  • The Imitation Game
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • 20,000 Days on Earth
  • Moneyball
  • The Drop
  • Black Dynamite
  • The Salt of the Earth
  • John Wick
  • Gone Girl
  • Whiplash
  • Edge of Tomorrow
  • Argo

World map

Highly rated films Felix is yet to see

  • The Second Mother
  • Embrace of the Serpent
  • Masaan
  • Ivy
  • Mustang
  • Carol
  • Son of Saul
  • Our Little Sister

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more