Highest rated films

  • Good Time

    ★★★★½

  • Icarus

    ★★★★½

  • LA 92

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Oslo, August 31st

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★★½

  • Planet Earth II

    ★★★★½

  • Hedgehog in the Fog

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • The Fall

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 69 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

The Handmaiden

Jan 1

Most Watched

Oslo, August 31st

twice

Last Film

Black Mirror: USS Callister

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
35 films
Comedy
17 films
Action
15 films
Thriller
15 films
Sci Fi
11 films
Documentary
10 films
Crime
10 films
Adventure
9 films
Romance
7 films
Fantasy
6 films
USA
50 films
UK
9 films
Germany
3 films
Norway
3 films
Denmark
1 film
France
1 film
Hong Kong
1 film
Hungary
1 film
India
1 film
English
59 films
German
6 films
Spanish
6 films
Russian
5 films
Italian
4 films
French
3 films
Japanese
3 films
Romanian
3 films
Norwegian
3 films
Swedish
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 37

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Planet Earth II
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Hot Shots!
Average weighted rating:

3.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Orange Sunshine
Average weighted rating:

3.4

Films Felix watched in 2017

  • Black Mirror: USS Callister
  • Star Wars: The Last Jedi
  • A Fantastic Woman
  • Dial M for Murder
  • Heat
  • Blade Runner 2049
  • Thor: Ragnarok
  • Good Time
  • Murder on the Orient Express
  • Office Space
  • Logan
  • Ferris Bueller's Day Off
  • The Farthest
  • Wonder Woman
  • The Big Sick
  • Icarus
  • Baby Driver
  • Kedi
  • John Wick: Chapter 2
  • The Way Way Back
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • LA 92
  • Get Out
  • The Eagle Huntress
  • George Carlin: It's Bad for Ya!
  • Silicon Cowboys
  • Betting on Zero
  • Louis C.K.: 2017
  • Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas
  • L.A. Confidential
  • Blind Chance
  • Suburra
  • Hacksaw Ridge
  • Straight Outta Compton
  • M
  • Anomalisa
  • Tale of Tales
  • Oslo, August 31st
  • Rain the Color of Blue with a Little Red in It
  • Synecdoche, New York
  • Airplane!
  • Doctor Strange
  • Nocturnal Animals
  • Planet Earth II
  • Hot Shots!
  • The Tree of Life
  • Oslo, August 31st
  • Hedgehog in the Fog
  • Notorious
  • 12:08 East of Bucharest
  • Gone Baby Gone
  • La La Land
  • Sour Grapes
  • The Fall
  • Wag the Dog
  • Force Majeure
  • The Virgin Suicides
  • Orange Sunshine
  • Shin Godzilla
  • Hell or High Water
  • Toni Erdmann
  • World of Tomorrow
  • Fail Safe
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Magnificent Seven
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Good Will Hunting
  • Children of Men
  • The Handmaiden

World map

Highly rated films Felix is yet to see

  • Falsettos
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language
  • A Taxi Driver

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more