Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★★½

  • Bad Black

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • Akira

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★

  • Scarecrow

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 53 Films watched
  • 4.4 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

A Simple Favor

Jan 1

Last Film

Zombieland: Double Tap

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
23 films
Comedy
22 films
Thriller
17 films
Action
16 films
Crime
11 films
Sci Fi
9 films
Adventure
8 films
Fantasy
8 films
Romance
7 films
Horror
7 films
USA
36 films
UK
8 films
Japan
5 films
South Korea
4 films
France
4 films
Canada
4 films
Hong Kong
3 films
Italy
2 films
China
2 films
Ukraine
1 film
English
45 films
Japanese
9 films
French
6 films
Spanish
6 films
Chinese
5 films
Italian
5 films
Cantonese
5 films
Korean
4 films
German
4 films
Latin
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 40

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Our Brand Is Crisis
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Ordeal by Innocence
Average weighted rating:

3.4

Films Felix watched in 2019

  • Zombieland: Double Tap
  • Arsenic and Old Lace
  • Mandy
  • The Lighthouse
  • The Irishman
  • Booksmart
  • Clue
  • Ready or Not
  • Our Brand Is Crisis
  • Midsommar
  • Snowpiercer
  • Bad Black
  • Hail Satan?
  • Superbad
  • Woman at War
  • Spider-Man: Far from Home
  • My Neighbor Totoro
  • Memories of Murder
  • Parasite
  • Last Year at Marienbad
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Howl's Moving Castle
  • Castle in the Sky
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Scarecrow
  • Sleeper
  • Crazy Rich Asians
  • Chungking Express
  • Avengers: Endgame
  • Alita: Battle Angel
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Akira
  • It Felt Like a Kiss
  • Shaolin Soccer
  • Kung Fu Hustle
  • Shazam!
  • Captain Marvel
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Burning
  • Phantom Thread
  • Assassination Nation
  • Cold War
  • Unbreakable
  • Ordeal by Innocence
  • Suspiria
  • Fyre
  • The Departed
  • You Were Never Really Here
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • John Mulaney: New in Town
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • BlacKkKlansman
  • A Simple Favor

World map

Highly rated films Felix is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • Sound of Metal
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more