Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★½
Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
Csontvary

Csontvary

1980
×
★★★
Edit this entry  
03
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★½
Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
29
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Time Out

Time Out

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tyll the Giant

Tyll the Giant

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Madness

Madness

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Adventurer

The Adventurer

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
Chef

Chef

2014
×
★½
Edit this entry  
22
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★
Edit this entry  
16
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
06
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Confessions

True Confessions

1981
×
★★
Edit this entry  
30
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★½
Edit this entry  
17
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry