Sort by

MP has logged 196 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★
Edit this entry  
14
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tuesdays with Morrie

Tuesdays with Morrie

1999
×
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hebrew Hammer

The Hebrew Hammer

2003
×
★★
Edit this entry  
06
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Evangelion: Another Impact (Confidential)

Evangelion: Another Impact (Confidential)

2015
×
Edit this entry  
06
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★
Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★½
Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Edit this entry  
22
Flaming Ears

Flaming Ears

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★
Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★
Edit this entry  
05
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★½
Edit this entry  
05
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Garden of the Finzi-Continis

The Garden of the Finzi-Continis

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
27
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★½
Edit this entry  
25
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Terrifier

Terrifier

2016
×
★½
Edit this entry  
21
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Monster Dog

Monster Dog

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Butcher

The Butcher

1970
×
★★★
Edit this entry  
10
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★½
Edit this entry