• Jesus Shows You the Way to the Highway

    Jesus Shows You the Way to the Highway

    i don't even know how to rate this.

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★★

    This movie is a well-oiled machine, quick, pretty, and productive, leaving no loose-ends. That's the kind of movie I love.

  • Not Okay

    Not Okay

    ★★★★

    'Not Okay' is a film which I liked, but I fully understand why people didn't like it. You have to be the type of moviegoer that just wants to sit and watch interesting things happen, not the type of moviegoer that wants a protagonist to root for. Because you will NOT be rooting for Danni. You will just have to be content to sit and watch disaster unfold. And I am 100% okay with that while watching a movie. If you are too, you might like this film.

  • Unhinged

    Unhinged

    ★★★

    This felt like an under-budgeted Michael Bay movie. I'm not gonna say if that's a negative or not, take it however you want.

  • Sweetheart

    Sweetheart

    ★★★½

    I really liked this one. I wish the monster had been more outright visible, but maybe Guillermo del Toro has spoiled me.

  • Nope

    Nope

    ★★★★★

    A fucking masterpiece. This is gonna make me sound like such a film bro, but it's when I watch movies like this that I REALLY feel the weight of franchises, sequels, and remakes flooding the theaters. I'm like, THIS IS WHAT SHOULD BE THE STANDARD IN CREATIVITY! PLEASE MR. PEELE I NEED MORE. Also I'm afraid of clouds now.

  • Rebel Without a Cause

    Rebel Without a Cause

    ★★★

    This movie.... it's a lot gayer than people have told me.

  • The Divorcee

    The Divorcee

    ★★

    This is Heterosexual Drama: The Movie. The extra star is for how pretty Norma Shearer is.

  • The Sadness

    The Sadness

    ★★★★½

    Alright here's the thing. If you like gross, splatterpunk gory horror shit (like me), you're gonna like this movie. If you need a plot, this is not the place for you. And that's okay.

  • The Black Phone

    The Black Phone

    ★★★★

    logging this again because i sat through this movie again in the same week just so i could get laid. so, thank you mr. hawke.

  • Vampire Clay

    Vampire Clay

    ★★★

    There's weird body horror that only Japanese horror can accomplish, but sadly, little more than that. The movie's colors are dull and the story doesn't really jump out at me the way I wanted it to.

  • The Black Phone

    The Black Phone

    ★★★★

    the entire movie I was swearing up and down that the actor playing the main kid was SOMEHOW related to ethan hawke but no apparently they just look weirdly alike to me!!