Sort by

Frankie has logged 424 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
May

May

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Read the review Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
Read the review Edit this entry