Sort by

Frankie has logged 631 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marshall

Marshall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Read prior review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Period

Blue Period

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
takt op.Destiny

takt op.Destiny

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Revival of Evangelion

Revival of Evangelion

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grumpy Christmas

Grumpy Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Project X

Project X

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mieruko-chan

Mieruko-chan

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tokyo Ghoul

Tokyo Ghoul

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry