Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Cretinetti troppo bello

Cretinetti troppo bello

1909
×
Edit this entry  
24
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
22
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
Edit this entry  
20
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
Edit this entry  
19
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blue Boy

Blue Boy

2019
×
Edit this entry  
11
Kaiser Wilhelm II. beim Besuche der Vulkan-Werft in Stettin am 4. Mai 1897

Kaiser Wilhelm II. beim Besuche der Vulkan-Werft in Stettin am 4. Mai 1897

1897
×
Edit this entry  
11
Rescued by Rover

Rescued by Rover

1905
×
Edit this entry  
11
Herbert Campbell As Little Bobby

Herbert Campbell As Little Bobby

1899
×
Edit this entry  
09
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Edit this entry  
05
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Edit this entry  
02
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★
Edit this entry  
01
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Now, at Last!

Now, at Last!

2018
×
Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Cube

Cube

1997
×
★½
Edit this entry  
24
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jennifer's Solution

Jennifer's Solution

2020
×
Edit this entry  
21
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Beautiful New Bay Area Project

Beautiful New Bay Area Project

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Circle

Circle

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
17
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
Edit this entry  
15
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Survivalist

The Survivalist

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
03
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wasp

Wasp

2003
×
Edit this entry  
02
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Edit this entry  
01
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
Edit this entry