• Insurgent

    ★★

  • Fifty Shades of Grey

  • A Noite da Virada

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • Into the Woods

  • Exodus: Gods and Kings

    ★★

  • American Sniper

    ★★★

  • Selma

    ★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Ouija

  • Big Hero 6

    ★★★

  • Men, Women & Children

    ★★

  • The Judge

    ★★

  • Annabelle

    ★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Tusk

  • Rio, I Love You

  • The Maze Runner

    ½

  • Still Alice

    ★★★

  • Cake

    ★★

  • The Theory of Everything

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Wild

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • As Above, So Below

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★

  • Magic in the Moonlight

    ★★★

  • Lucy

    ★★★

  • Sex Tape

  • Feast

    ★★★

  • Good Luck

    ★★★

  • Maleficent

    ★★

  • The Normal Heart

    ★★★

  • Mommy

    ★★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★

  • Maps to the Stars

    ★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★

  • The Fault in Our Stars

    ★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★

  • Futuro Beach

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★★

  • The Way He Looks

    ★★★★

  • Divergent

    ★★

  • Noah

    ★★★

  • Blind

    ★★★★★

  • Endless Love

  • Mr. Peabody & Sherman

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • RoboCop

    ★★★

  • The Monuments Men

  • Life Itself

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • The Skeleton Twins

    ★★★

  • The Babadook

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Yves Saint Laurent

    ★★

  • Lights Out

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • 47 Ronin

    ★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★★

  • Floating Skyscrapers

    ★★

  • Frozen

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

  • Tattoo

    ★★★★★

  • Ender's Game