Sort by

fury_ has logged 130 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blind

Blind

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★
Edit this entry  
29
Sodomites

Sodomites

1998
×
Edit this entry  
29
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Noite da Virada

A Noite da Virada

2014
×
Edit this entry  
20
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Feast

Feast

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Primer

Primer

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Endless Love

Endless Love

2014
×
Edit this entry  
16
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blindness

Blindness

2008
×
★★
Edit this entry  
12
José & Pilar

José & Pilar

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
★★
Edit this entry  
08
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Other Side of the Street

The Other Side of the Street

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
Ouija

Ouija

2014
×
Edit this entry  
04
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rio, I Love You

Rio, I Love You

2014
×
Edit this entry  
25
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Futuro Beach

Futuro Beach

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
05
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Between Us

Between Us

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★
Edit this entry