Sort by

vee has logged 16 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Farewell, My Queen

Farewell, My Queen

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Beautiful Broken Brain

My Beautiful Broken Brain

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry